Márnosť šedivá

Autor: Paula Beinsteinová | 18.10.2014 o 21:46 | (upravené 18.10.2014 o 23:18) Karma článku: 3,71 | Prečítané:  366x

Slovné spojenie, ktoré zvolávame často. Keď sa však nad ním zamyslíme, absolútne nedáva zmysel.

Márnosť šedivá je vlastne citoslovce. Vyjadruje určitý pocit. Toto zvolanie nám väčšinou vypadne z úst, keď nás niečo prekvapí. Avšak niečo nepríjemné. Kombinácia nepríjemného s nečakaným sa azda nedá opísať inak, ako márnosť šedivá. Teda, za predpokladu, že nechceme byť vulgárni...

Márnosť spomína aj kniha Kazateľ: „Márnosť nad márnosť, všetko je márnosť“. Toto slovo vyjadruje niečo, čo nemá zmysel. V našom jazyku niečo, čo nám je... platné. Žeby nám to bolo aj šedivé?

Šedivosť tiež symbolizuje čosi nepríjemné. Veď predsa nevoláme: „Ja z teba ošediviem!“ vtedy, keď sme šťastní. Šedivé vlasy už dávno nie sú záležitosťou starých ľudí. Striebrovlasé nájdete aj nižšie ročníky. Z problémov, zhonu a stresu sa čoraz viac mladých môže „pochváliť“ múdrosťou svojich šedín. Ženy si dobre že nenalievajú na hlavu kýble farby, keď objavia prvý šedivý vlas. Kazateľ by povedal, že aj tak je to márne.

A tak neznámy autor tieto dva aspekty spojil a vznikla márnosť šedivá. Slovné spojenie, ktoré nás spolu so zalamovaním rukami a gúľaním očami robí dokonale nervóznych. Čo by mohlo byť jeho opakom? Keď márnosť nedáva zmysel, tak niečo zmyselné. Keď nechceme šedivú, tak niečo pestré. Z toho vychádza zmyselnosť farebná. Takže ak sa vám pri najbližšej príležitosti bude chcieť kričať od šťastia, máte poruke nový pokrik. Jupí a hurá, privítajte svojho súrodenca...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Povedať, že Fico III a Mečiar III už sú jedna k jednej, sa ešte nedá, ale synchronizovaná akcia proti Kiskovi je porovnateľná iba a len s únosom mladého Kováča.


Už ste čítali?