Ak sa premeníš na ovcu, nečuduj sa, že po tebe sliedia vlci

Autor: Paula Beinsteinová | 8.5.2015 o 17:54 | Karma článku: 4,12 | Prečítané:  475x

... hovorí staré židovské príslovie. Židovské-nežidovské, príslovie-nepríslovie, je v ňom naozaj kus pravdy.

Dnes sa o človeku čoraz viac hovorí ako o ovci. Nielen v náboženstve, kde má toto prirovnanie od vekov pozitívny zmysel a význam Božieho dieťaťa. Práve naopak. Človeka pripodobňujeme k ovci kvôli jeho správaniu. Kým v náboženstve sa dôraz kladie na Boha ako na pastiera, ktorý vedie svoje stádo, ten druhý význam poukazuje práve na tú stádovitosť ovce. Ovca, ktorá sa sama nerozhoduje, nemá vlastný názor a len sa nesie s davom okolo seba, z ktorého v žiadnom prípade nechce vyniknúť. Takýto je davový človek, typický pre dnešnú spoločnosť.

Slová ako dav a masa ľudí práve kvôli známym masovým akciám evokujú skôr spomienky na minulé režimy. Sám Adolf Hitler povedal: "Obrovské masy ľudí omnoho ľahšie uveria veľkej lži ako malé" alebo " „Je šťastím pre štát, keď ľudia nepremýšľajú". Tento neslávne známy vodca, ale aj mnohí jemu podobní využívali práve davového človeka na to, aby dosiahli svoj cieľ. Udalosti v dejinách sú dôkazom toho, že sa im to úspešne darilo. Prečo ľudia hltali všetko, čo im vládnuca elita predkladala? Podradiť sa je jednoduchšie, šetrí to čas a energiu. Je to bezpečné, nevyžaduje to rozmýšľanie, len bez otázok prijímať rozhodnutia ostatných. Spoločnosť sa snaží zachovať status quo a tak v ľuďoch vyvoláva pocit, že nepostaviť sa, nevytŕčať z davu a súhlasiť so skupinou je to správne a bezpečné riešenie. Práve preto davový človek zostal a necháva si diktovať názory a správanie ďalej, aj keď sa niekdajší spôsob diktatúry z našej krajiny vytratil. Poslušná ovca sa prispôsobuje stádu a to svojmu pastierovi. Otázka znie, kto je dnes tým pastierom? Odpovedať vieme všetci. Politici, obchodníci, médiá. Denne, či už si to uvedomujeme alebo nie, sme vystavení pôsobeniu rozličných manipulátorov, ktorí sa nás snažia nejakým spôsobom ovplyvniť. Ak budeme všetko iba pasívne prijímať, zostaneme ovcami, ktoré takýto pastier zaženie rovno k vlkom. Nemusíme celkom vynikať z davu, ale môžeme predsa poslúchať aj svoj úsudok.

Podstatu davu charakterizuje José Ortega y Gasset vo svojom diele Vzbura davov. Davový človek je podľa neho "ten, ktorého život nemá plán a jednoducho plynie s vodou. Nič nevytvára, aj napriek tomu, že jeho možnosti a moc sú úžasné. A práve tento druh ľudí v našej dobe rozhoduje" (Gasset, Vzbura davov, str. 57).

Davový človek sa nevie sám rozhodovať, ale prispôsobuje sa väčšine, ako ovca stádu. Ľudia nevyjadrujú svoj vlastný názor, aj keď ho majú. Poväčšine nad problémom mávnu rukou s toľkokrát opakovanou frázou: Mňa sa to netýka, aj tak sa nič nezmení. Človek nechce z davu vyniknúť, chce byť súčasťou "stáda" a ako ovca robí to, čo robia iní. Nie iba v konkrétnych skutkoch, ale aj v reči. Hovorí to, čo vyhlasujú iní a neoveruje si informácie. Takto ľudia veria klebetám a spúšťajú ďalšie a ďalšie dominové kocky. Každý deň pritom počujeme ľudí rozprávať, akí sú nespokojní, ustavične sa na niečo sťažujú. Keď sa však naskytne príležitosť vyjadriť svoj postoj a prispieť k spoločenskej zmene, mnohí ju nevyužijú. Na hlasovací lístok sa podpíšu menom ovca a spokojne sú ďalej nespokojní. Pre ilustráciu uvediem príklad,
v komunálnych voľbách v roku 2014 sa v Žilinskom kraji zúčastnilo 48 % oprávnených voličov (Štatistický úrad SR). Ostatní zrejme boli zaneprázdnení tým, že nad celou vecou mávali rukou. A keď výsledok volieb nie je podľa ich predstáv, budú nadávať ďalej a s nimi celé stádo, uprostred ktorého sa nachádzajú.

Mark Twain povedal jednu múdru vetu: “Kedykoľvek zistíš, že si na strane väčšiny, je čas zastaviť sa a pouvažovať.“ Možno tým chcel povedať, že na strane väčšiny je vysoká pravdepodobnosť, že sú ľudia ovplyvnení skupinovým myslením a rozhodovaním. Podľa neho je potrebné zastaviť sa a objektívne sa pozrieť na celú situáciu. Aby sa nestalo, že sa ako ovce prikloníme k väčšine iba preto, že sa nechceme alebo bojíme líšiť.

Každý človek je jedinečný a každý názor originálny. Každý človek je predovšetkým človek. Takže ak sa premeníš na ovcu, naozaj sa nečuduj, že po tebe sliedia vlci.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Povedať, že Fico III a Mečiar III už sú jedna k jednej, sa ešte nedá, ale synchronizovaná akcia proti Kiskovi je porovnateľná iba a len s únosom mladého Kováča.


Už ste čítali?